Czerwionka Święci Osiedlowi wrócili na Familoki

Czerwionka-LeszczynyŚwięci Osiedlowi po raz kolejny powrócili na Familoki. Wczorajszy spektakl „Żywoty Świętych Osiedlowych” cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności, która jak zwykle, gromkimi brawami nagrodziła aktorów Teatru Śląskiego. 

Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko, w rezyserii Kariny Grabowskiej to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. To opowieść o ich losach, zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Najważniejsze role wśród mieszkańców osiedla przypadają kobietom. Kobiety nie tylko pchają naprzód machinę codzienności, ale również sprawiają, że jej funkcjonowanie urasta do rangi sztuki. One biorą na siebie ciężar snucia opowieści. Spektakl opowiada o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. To opowieść o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną. Podczas gdy u osiedlowych mężczyzn bunt przybiera formę kontestowania rzeczywistości pod sklepem, bunt kobiecy jest twórczy. Siłę tego buntu poznajemy w historii Andżeliki, której niezgoda na bycie ofiarą przemocy seksualnej niemal dewastuje całe osiedle. Edyta, kasjerka w supermarkecie, rutynę codziennych zakupów przekuwa w poezję. Nawet zwykła osiedlowa plotka w rękach naszych bohaterek zyskuje walory dramatyczne i artystyczne.

Adaptację książki „Żywoty świętych osiedlowych” połączono z prawdziwymi historiami opowiedzianymi przez mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach – Felicję Kozik, Hannę Pyszny, Józefa Hetmana, Czesława Fojcika, Adriana Strzelczyka, Czesława Żemłę oraz społeczność SP nr 5

„Każdy spektakl jest tak naprawdę inny. Zawsze gramy przed inną publicznością, która jednak zawsze fantastycznie reaguje na to, co chcemy im przekazać. Dlatego tak chętnie wracamy tutaj, żeby przedstawiać losy Świętych Osiedlowych” – przekonywali aktorzy Teatru Śląskiego. 

Spektakl jest koprodukcją Teatru Śląskiego, Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i Szlaku Zabytków Techniki i bierze udział w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesne

https://www.czerwionka-leszczyny.pl/urzad/aktualnosci/Swieci-Osiedlowi-wrocili-na-Familoki/idn:7482

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *