Knurów: „Powstaniec Śląski” – specjalny pociąg Kolei Śląskich

12 września (czwartek) wyjechał na tory nowy skład Kolei Śląskich w wyjątkowej oprawie graficznej.

Z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich pociąg w trakcie remontu, został pomalowany na zloty kolor i ozdobiony wizerunkami postaci zasłużonych dla Śląska polityków oraz zwykłych mieszkańców sprzed stu lat.

Na czteroczłonowym Elfie umieszczono daty Powstań Śląskich, wpisane w symbol orła oraz na nim widnieje 26 sylwetek powstańców, postaci historycznych z okresu walki Śląska o przyłączenie do Polski w latach 1919-1921.

Na pociągu prezentują się takie osobowości historyczne jak: Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Alfons Zgrzebniok i Michał Grażyński. A także mieszkańcy Górnego Śląska pozujących w śląskich strojach – babcia z wnuczkami podczas pielgrzymki do Piekar Śląskich, mężczyzna z lamą prezentującego męski strój śląski czy młoda dziewczyna w mirtowym wianku, ubrana w odświętny strój zakładany podczas uroczystości Bożego Ciała. Nie zabrakło również nawiązania do plebiscytu, który odbył się na górnym Śląsku w marcu 1921 roku – symbolizują go m.in. mężczyźni niosący urny i pracownik Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Wszystkie sylwetki są ponadnaturalnej wielkości, a grafika zdjęcia została zrastrowana przy użyciu nieregularnego wielokąta przypominającego kształtem bryłę węgla. Dodatkowo postaciom nadano dwukolorowy, czerwono-czarny gradient przywodzący na myśl zarówno barwy narodowe, jak i przelaną przez powstańców krew

Kolor złoty symbolizuje zwycięstwo Powstań Śląskich, które spowodowały ostateczne połączenie Górnego Śląska z odrodzoną Polską. Żółty jest też metaforą potencjału drzemiącego w regionie, ukrytego nie tylko w „czarnym złocie”, ale także w tutejszej kulturze i ludziach. Barwa ta ma również bezpośrednie odniesienie do Górnego Śląska, ponieważ znajduje się w godle województwa.

Autorem historycznej grafiki na Elfie jest Zespół Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Marta Gawin.

Natomiast wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

„Powstaniec Śląski” ma cieszyć oczy mieszkańców nie tylko w Roku Powstań Śląskich, ale również w kolejnych latach, przypominając o tym niezwykle istotnym wydarzeniu w historii regionu.

W pierwszy kurs „Powstaniec” wyruszył, w czwartek po południu, z Katowic do Tychów Lodowisko.

Skład Elf 1 z 2011 r. może rozwijać prędkość 160 km na godzinę i zabrać do swego klimatyzowanego wnętrza 450 osób.

Przejazdy składu będą tak planowane, żeby mogli go zobaczyć podróżni z całego regionu.

Zgodnie z założeniami Kolei Śląskich – pociąg w powstańczych barwach dotarł także do Knurowa  –  z inicjatywy aktywistów z Era śląskiego pasażera.

W dniach 14-15 września 2019 roku (weekend) pojedzie trasą „Kubalonki” czyli z Gliwic do Wisły przez Knurów. W sobotę i niedzielę odjazd „Złotego pociągu” o godz. 7:12 z knurowskiego peronu.

Chętnych jak zwykle na tej trasie nie brakuje – tak też było i tym razem. Bo relaks w Wiśle to od wielu, wielu lat jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnych weekendów przez Ślązaków. Ma to swoje podłoże w historii – w zasadzie od zakończenia drugiej wojny światowej, Wisła rozwijana była w dużym stopniu jako ośrodek wypoczynkowy dla mieszkańców Górnego Śląska, a dedykowane zakładom pracy domy wczasowe dodatkowo sprzyjały tego rodzaju wycieczkom.

Na dodatek to jedyny taki szczęśliwy moment, gdzie wielbiciele górskich wypadów mogą skorzystać z „Powstańca Śląskiego” i szybko dotrzeć do urokliwej krainy – Beskidu Śląskiego.

Przy okazji w sobotni ranek, na knurowskim Dworcu PKP odbyła się dyskusja na temat rozkładu jazdy i zbierania opinii o kolei.

Relacja: Agnieszka Łyko (iKnurów.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *